Shortlist Announced for the Bravo Awards

bravo-logo

SHORTLIST ANNOUNCED FOR THE BRAVO AWARDS

For the sixteenth time, Business in the Arts:North West (BIA:NW) is celebrating the best partnerships between business and culture and the people who work in both sectors.

Awards will be presented in three categories, one for each of BIA:NW’s successful volunteering programmes – the Skills Bank, the Board Bank and Mentoring.

The winners of the three Bravo Awards will be announced on 7 October at an event sponsored by TalkTalk Technology and held at the splendidly restored Victoria Baths in Manchester.

Vivienne Tyler, Manager of BIA:NW, said “We value tremendously the contribution made by our management volunteers and this is our opportunity to recognise it publicly.  Arts organisations and museums also welcome the chance to show their appreciation for board members, mentors and advisers matched through our programmes.”

The judges had the difficult but stimulating task of selecting three winners from a particularly strong list of nominations.  One judge, commenting on the quality of help provided by BIA:NW’s volunteers, remarked “Where would people go for this kind of help if it were not for Business in the Arts?”

Nominations and nominees came from all over the North West, including Liverpool, Manchester, Penrith, Blackburn, Frodsham, Northwich, Altrincham, Preston, Blackpool, Oldham, Lancaster and Glossop.

Each winner will receive a piece of high quality art work by a regional maker, Along with a cheque for £500 to donate to the arts organisation of his or her choice.

http://www.businessinarts-nw.org.uk/

The shortlist for the BIA:NW Bravo Awards:

 

The Kaleidoscope ADM Award for the Skills Bank Adviser of the Year

The Award recognises an outstanding contribution to an arts organisation or museum by an Adviser working through the Skills Bank.  In alphabetical order:

Malcolm Brown, Osiris Training – nominated by dot-art, Liverpool

Jackie Harris, Brightspark Marketing – nominated by Creative Futures Cumbria, Penrith

Alison Vasey, Siemens – nominated by Castle Park Arts Centre, Frodsham

The Eversheds Award for the Board Bank Member of the Year

The Award recognises an outstanding contribution to an arts organisation or museum by a Board Bank candidate.  In alphabetical order:

Glenn Clifford, CLB Coopers – nominated by Storey Creative Industries Centre, Lancaster

Mark Thomas, Compass Land – nominated by FACT, Liverpool

Christine Yates, solicitor – nominated by Touchdown Dance, Sale

The Inspired Lives Award for the Mentor of the Year

The Award recognises an outstanding contribution to an individual working in an arts organisation or museum by a business volunteer through the Mentoring programme.  In alphabetical order:

Diane Brown, BFG Associates – nominated by Bryan Sitch, Manchester Museum

Mike Faulkner, G&M Associates – nominated by Pam Elliott, Manchester Cathedral

Philip Smyth, management consultant – nomination by Cath Ford, Cath in the Attic, Blackburn

Other commended nominations:

 

Skills Bank

Emma Smyth, marketing consultant – nominated by Manchester Ceramics Enterprise

John Wareing, consultant and Simon Whitehead, Brabners Chaffe Street – nominated by Chinese Arts Centre, Manchester

Board Bank

Peter Crowther, Bruntwood – nominated by Oldham Coliseum

Ismail Erturk, Manchester Business School – nominated by Shisha, Manchester

Karen Ross, Enterprise plc – nominated by Blackpool Grand Theatre

Chris Scott, DWF LLP – nominated by Prescap, Preston

Simon Whitehead, Brabners Chaffe Street – nominated by Oldham Coliseum

Mentoring

Alan Dean, Alan Dean Business Consulting – nominated by Ruth Raban, Creative Lancashire, Preston

Mike Cambray, Learning Partnerships – nominated by Margaret Riches, Creative Futures Cumbria, Penrith

Mike Cambray, Learning Partnerships – nominated by Catherine Coulthard, Prism Arts, Carlisle

Vony Gwillim, Coachworks – nominated by Deborah Riding, Tate Liverpool

Kate Jones, Inspired Lives – nominated by Yvonne Hepburn-Foster, Contact Theatre, Manchester

Peter Thompson, Shape Consulting – nominated by Malcolm Chapman, Manchester Museum

The judges:

Julian Andrejczuk, Workforce & Skills Development Officer, Renaissance North West

Alison Brearey, Partner, Eversheds

Mike Edwards, Managing Director, Kaleidoscope ADM Ltd

Kate Jones, Director, Inspired Lives

Belinda Kidd, Programme Director, Liverpool Arts Regeneration Consortium

Paul Mathews, consultant and BIA:NW Board Member (Chair of the judges)

Jonathan Stone, Chief Financial Officer, TalkTalk Technology

SHARE